info@firstconsulting.com.ua

skype12 firstconsulting.com.uaВідкрита онлайн консультація (Вересень – Жовтень 2019)

Податки, бухгалтерський облік, господарське право

Теми консультації:

Оподаткування інтернет-продажів з розрахунками через банківську карту

Здійснення енергоаудиту платником єдиного податку – фізичною особою

Перехід на спрощену систему оподаткування

Повторна реєстрація платником єдиного податку

Склад витрат ФОП на загальній системі оподаткування

Оподаткування операції на ринку FOREX

 

 

1. Як мені правильно керувати рахунками, якщо я займаюсь інтернет-продажем? В день на карту мені надходить приблизно 10 000 грн., з них мій прибуток 500-1000 грн., а решту 9000 – 9500 грн. я перераховую постачальникам. Але наскільки я розумію, всі надходження коштів рахуються як прибуток. Чи є якесь положення, що дозволяє ті гроші, що не мої, не оподаткувати? І чи можливо проводити клієнтам оплати не через рахунки, а через номер картки напряму?

Відповідно до статті 7 Закону України «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні», карткові рахунки належать до поточний рахунків. Особливості режиму функціонування поточних рахунків визначаються нормативно-правовими актами Національного банку України та договорами, що укладаються клієнтами та обслуговуючими їх банками.

Відповідно до пункту 14 Інструкції про порядок відкриття і закриття рахунків клієнтів банків та кореспондентських рахунків банків – резидентів і нерезидентів, забороняється використовувати поточні рахунки фізичних осіб, що відкриваються для власних потреб, для проведення операцій, пов'язаних із здійсненням підприємницької та незалежної професійної діяльності.

Таким чином, грошові кошти від підприємницької діяльності мають надходити на поточний рахунок, відкритий з метою здійснення підприємницької діяльності, а не на особистий поточний рахунок фізичної особи. Кошти, що надходять на особистий рахунок, оподатковуються в порядку, встановленому для оподаткування особистих доходів.

Деякі банки (в тому числі Приватбанк та Райффайзен Банк Аваль) при відкритті поточного рахунку фізичної особи – підприємця пропонують одночасне відкриття платіжної картки до цього рахунку. Отримання виручки від продажу товарів на рахунок, відкритий для підприємницької діяльності, з використанням реквізитів платіжної картки не є порушенням норм законодавства. Але з Вашого питання не зрозуміло, на який саме рахунок надходять кошти – особистий чи підприємницький, а також чи Ви взагалі зареєстровані як підприємець.

Оподаткування доходів, отриманих від продажу товарів, залежить від наявності реєстрації продавця як суб’єкта підприємницької діяльності та обраної системи оподаткування.

Відповідно до пункту 177.2 Податкового кодексу України (ПКУ), у фізичних осіб – підприємців на загальній системі оподаткування (платників податку на доходи фізичних осіб від зайняття підприємницькою діяльністю) об’єкт оподаткування визначається як різниця між отриманою виручкою та витратами на придбання проданих товарів.

Порядок оподаткування доходів, отриманих ФОП – платником єдиного податку, визначається статтями 292 та 293 ПКУ. Для платників єдиного податку 2 групи сума податку встановлюється у фіксованій сумі, які визначається органами місцевого самоврядування, а для платників єдиного податку 3 групи – у відсотках до доходу (виручки) без зменшення отриманого доходу на суму понесених витрат.

Порядок оподаткування доходів фізичних осіб, що не є підприємцями, від продажу рухомого майна встановлений статтею 173 ПКУ, відповідно до якою оподатковується вся сума доходу, без зменшення на вартість придбання такого майна. Крім того, з цієї суми сплачується військовий збір за ставкою 1,5 відсотки. Звертаємо Вашу увагу, що здійснення підприємницької діяльності без державної реєстрації є адміністративним порушенням, санкція за яку передбачена статтею 164 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Таким чином, у разі здійснення інтернет-торгівлі Ви маєте бути зареєстровані у якості суб’єкта підприємницької діяльності та використовувати у розрахунках виключно поточні рахунки, відкриті з метою здійснення підприємницької діяльності. Ви можете надавати своїм покупцям для оплати реквізити платіжної картки, відкритої до рахунку фізичної особи – підприємця, якщо це передбачено договором з відповідним банком, у якому відритий рахунок. Ви також можете укласти з обслуговуючим банком договір інтернет-еквайрінгу для автоматизованої обробки карткових платежів покупців та їх зарахування на Ваш поточний рахунок.

 

2. До кінця серпня 2019 року я працював у державному закладі освіти. З жовтня 2019 року планую оформити ФОП 2 групу. Чи потрібно буде у 2020 році подавати окрім Податкової декларації платника єдиного податку ФОП ще і Податкову декларацію про майновий стан і доходи за період роботи у державній структурі? Чи потрібно відобразити у Декларації купівлю машини або квартири в період з 01.01.2019 по 27.08.2019?

Стати платником єдиного податку 2 групи можна лише з 1 числа місяця, що настає за місяцем державної реєстрації фізичної особи-підприємця. Тому, за час з дати реєстрації до дати переходу на спрощену систему 2 групи, необхідно по закінченню відповідного кварталу подати Податкову декларацію про майновий стан і доходи.

Відповідно до пункту 177.5.2. Податкового кодексу України, підприємці, що зареєстровані вперше, зазначають інформацію про майновий стан і доходи за станом на дату державної реєстрації підприємцем.

При реєстрації підприємцем у 4 кварталі 2019 року Вам необхідно буде за 2019 рік подати Податкову декларацію про майновий стан і доходи, у якій зазначаються всі отримані доходи протягом року, у т. ч. отримані у вигляді заробітної плати, від продажу рухомого та нерухомого майна, доходи отримані від діяльності на спрощеній системі оподаткування та інші.

Оподаткуванню, згідно зазначеної вище декларації, підлягають лише доходи, що будуть отримані протягом періоду від дати реєстрації підприємцем до дати переходу на спрощену систему. (Податок складатиме 18% та 1,5 % військового збору).

В VIII розділі декларації зазначаються відомості про власне нерухоме та рухоме майно.

Якщо зареєструватися підприємцем та протягом 10 днів з дати реєстрації подати заяву на спрощену систему 3 групи, в такому разі платником єдиного податку підприємець стає відразу з дати державної реєстрації та уникає подачі Декларації про майновий стан та доходи. В подальшому з початку нового кварталу є можливість перейти на іншу групу спрощеної системи, подавши заяву за 15 календарних днів до початку кварталу.

 

3. Скажіть, будь ласка, коли потрібно вперше платити єдиний податок і ЄСВ для ФОП на 2 групі? Одразу після реєстрації ФОП, чи з наступного місяця після переходу на спрощену систему?

Першу оплату єдиного податку на 2 групі потрібно здійснювати в місяці, в якому відбувся перехід на 2 групу. Наприклад, якщо перехід на 2 групу з 1 листопада, то до 20 листопада потрібно сплатити податок.

Граничний термін оплати єдиного соціального внеску для фізичних осіб-підприємців, незалежно від групи спрощеної системи, 19 число місяця за звітним кварталом. Наприклад, якщо реєстрація відбулася в 4 кварталі, то оплатити ЄСВ можна до 19 січня. Оплата здійснюється за весь квартал. При оплаті податків також потрібно враховувати вихідні дні та оплачувати напередодні граничного терміну.

 

4. В Україні прийнято Закон Про енергоефективність будівель, в ньому введено поняття енергоаудиту і енергоаудитора. Я отримав згідно Закону кваліфікаційний атестат, що дозволяє проводити енергоаудит. Розраховував зареєструватися ФОП на 3 групі єдиного податку, проте виявилось, що діяльність аудиту на спрощеній системі оподаткування заборонена. Які існують можливості працювати – реєструвати ФОП і не згадувати слово аудит, яка за це буде відповідальність? Або реєструвати юридичну особу, як тоді виводити кошти, через дивіденди? Як в даному випадку правильно обрати вид реєстрації і систему оподаткування без переплат?

Чинним законодавством порушене Вами питання повністю не врегульоване.

Відповідно до підпункту 291.5.2 Податкового кодексу України (ПКУ), не можуть бути платниками єдиного податку фізичні особи – підприємці, які здійснюють технічні випробування та дослідження (група 74.3 КВЕД ДК 009:2005), діяльність у сфері аудиту.

Чинне законодавство не визначає поняття аудиту в цілому, а лише окремі види аудиту. Законом України «Про аудит фінансової звітності та аудиторську діяльність» визначено поняття аудиту фінансової звітності, який відноситься до діяльності у сфері бухгалтерського обліку й аудиту (код виду діяльності 69.20 за Національним класифікатором ДК 009:2010 «Класифікація видів економічної діяльності»). Законом України «Про енергозбереження» визначено поняття енергетичного аудиту (енергетичного обстеження), який відноситься до консультаційних послуг у галузях інженерії (КВЕД 71.12), тобто це інший вид діяльності.

Але оскільки в Податковому кодексі поняття аудиту для цілей застосування положень п.п.291.5.2 не визначено, існує можливість розширеного трактування цієї норми, тобто поширення обмеження на всі види діяльності, у назві яких є слово «аудит». Отже, є ризик застосування штрафних санкцій податковим органом.

Відповідно до п. 293.4 ПКУ, у разі здійснення платником єдиного податку видів діяльності, які не дають права застосовувати спрощену систему оподаткування, до доходу, отриманого від здійснення цих видів діяльності, застосовується ставка оподаткування 15 відсотків. Відповідно до підпункту 298.2.3 ПКУ, такі платники єдиного податку зобов'язані перейти на загальну систему оподаткування з першого числа місяця, наступного за податковим періодом, у якому здійснювалися види діяльності, які не дають права застосовувати спрощену систему оподаткування.

Для визначення можливості здійснення енергетичного аудиту фізичною особою – платником єдиного податку ми радимо звернутися до податкового органу за місцем реєстрації з письмовою заявою про надання індивідуальної податкової консультації в порядку, передбаченому статтею 52 ПКУ. В разі надання податковим органом негативної відповіді, Ви маєте змогу зареєструвати юридичну особу, або з здійснювати діяльність як фізична особа – підприємець, платник податку з доходів фізичних осіб на загальних підставах.

Рекомендації щодо вибору організаційно-правової форми підприємницької діяльності наведені у статті. Ознайомитися з рекомендаціями щодо вибору системи оподаткування можна за цим посиланням.

Аби надати більш конкретні рекомендації щодо вибору організаційно-правової форми та системи оподаткування, необхідні відповідні розрахунки з використанням планових показників доходів та витрат. Здійснити такий розрахунок можливо на умовах індивідуальної консультації.

 

5. Я закрив ФОП у лютому цього року (3 група, спрощена система). І я хочу зараз знову відкрити, але є інформація, що я не зможу продовжити працювати на спрощеній системі. Там якесь обмеження 1 раз на рік. Знову ж є нюанс, що я відкрився у 2018, а значить у 2019 знову є можливість бути спрощенником, і я ніколи не міняв спрощену систему оподаткування. Чи зможу я продовжити працювати на спрощеній системі, якщо зараз повторно відкрию ФОП?

У Загальнодоступному інформаційно-довідковому ресурсі Державної податкової служби міститься наступне роз’яснення:

Відповідно до п. 298.1 ст. 298 Податкового кодексу України (далі – ПКУ) порядок обрання або переходу на спрощену систему оподаткування платниками єдиного податку першої - третьої груп здійснюється відповідно до підпунктів 298.1.1 - 298.1.4 п. 298.1 ст. 298 ПКУ.

Згідно з п.п. 298.1.4 п. 298.1 ст. 298 ПКУ суб’єкт господарювання, який є платником інших податків і зборів, може прийняти рішення про перехід на спрощену систему оподаткування шляхом подання заяви до контролюючого органу не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку наступного календарного кварталу. Такий суб’єкт господарювання може здійснити перехід на спрощену систему оподаткування один раз протягом календарного року.

У разі якщо фізична особа - підприємець, яка на початок поточного року перебувала на спрощеній системі оподаткування та щодо якої державним реєстратором прийнято рішення про припинення підприємницької діяльності, поновила реєстрацію протягом поточного року, то така особа вважається платником інших податків і зборів.

При цьому така особа не може повернутись у поточному році на спрощену систему оподаткування, оскільки вже скористалась своїм правом на застосування спрощеної системи оподаткування у цьому році.

Разом з тим, така фізична особа може перейти на спрощену систему оподаткування з 1 січня наступного року за умови відповідності вимогам ст. 291 ПКУ.

Таким чином, Державна податкова служба вважає, що платник єдиного податку, який припинив протягом календарного року підприємницьку діяльність, не може бути повторно зареєстрований платником єдиного податку протягом того ж календарного року. З нашої точки зору, така позиція ДПС не відповідає нормам законодавства, оскільки в цитованій нормі ПКУ йдеться про суб’єктів господарювання, які є платниками інших податків і зборів. В той же час, фізична особа, яка припинила підприємницьку діяльність, не є суб’єктом господарювання. У разі повторної реєстрації у якості суб’єкта підприємницької діяльності вона набуває статусу новоствореної, та на неї поширюється порядок обрання спрощеної системи оподаткування новоствореними суб’єктами підприємництва (встановлений підпунктами 298.1.1 та 298.1.2 ПКУ), а не переходу із сплати інших податків на спрощену систему, як зазначено у цитованій вище консультації ДПС.

У разі відмови з боку податкового органу у реєстрації платником єдиного податку Ви маєте можливість оскаржити це рішення у судовому порядку.

 

6. Чи може ФОП на загальній системі оподаткування (основний вид діяльності - інформаційно-консультаційні послуги) віднести на витрати оплачені послуги перекладача (ФОП на 3 групі єдиного податку)?

Оподаткування доходів фізичних осіб – підприємців, крім тих, що обрали спрощену систему оподаткування, регулюється положеннями статті 177 Податкового кодексу України (ПКУ).

Відповідно до п. 177.2 ПКУ, об'єктом оподаткування податком з доходів фізичних осіб є різниця між загальним оподатковуваним доходом (виручка у грошовій та негрошовій формі) і документально підтвердженими витратами, пов'язаними з господарською діяльністю. Склад цих витрат встановлений п. 177.4 ПКУ. Зокрема, до таких витрат належить вартість придбаних послуг, прямо пов’язаних з виробництвом товарів, виконанням робіт, наданням послуг.

Таким чином, якщо послуги перекладача прямо пов’язані з наданням інформаційно-консультаційних послуг, то їх вартість включається до складу витрат фізичної особи – підприємця.

Вартість послуг, придбаних у зв’язку з забезпеченням господарської діяльності ФОП, але не пов’язаних прямо з наданням послуг замовникам, не зазначена у п. 177.4 ПКУ, тому не включається до складу витрат фізичної особи – підприємця.

 

7. Зараз працюю як ФОП (3-я група). Є бажання змінити вид діяльності: працювати на ринку FOREX через брокера за кордоном. Яким чином організувати мою роботу (рахунок в українському банку), залишаючись ФОП і сплачувати податки по спрощеній системі оподаткування? Який при цьому застосовується КВЕД?

Відповідно до абзацу 2 підпункту 291.5.1 Податкового кодексу України, не можуть бути платниками єдиного податку суб'єкти господарювання, юридичні особи та фізичні особи – підприємці, які здійснюють обмін іноземної валюти.

Відповідно до Положення про структуру валютного ринку України, умови та порядок торгівлі іноземною валютою та банківськими металами на валютному ринку України, затвердженого Постановою Правління Національного банку України від 02.01.2019 №1, обмін іноземної валюти – це операція з купівлі (продажу) однієї іноземної валюти за іншу іноземну валюту.

Таким чином, фізична особа – підприємець, платник єдиного податку не має права здійснювати операції з іноземними валютами на ринку FOREX.

В той же час, законодавство не забороняє фізичній особі здійснювати торгівлю валютними цінностями, в тому числі на умовах маржинальної торгівлі. Відповідно до частини 3 статті 6 Закону України «Про валюту і валютні операції», торгівля валютними цінностями здійснюється виключно через уповноважені установи, які отримали ліцензію на таку діяльність.

Дохід, отриманий від торгівлі на ринку FOREX, оподатковується на загальних підставах за ставкою податку 18 відсотків (додатково сплачується військовий збір за ставкою 1,5 відсотки) та включається до річної декларації фізичної особи про майновий стан і доходи.

 

 

Бажаєте отримати безкоштовну консультацію від професіоналів?

Ми регулярно відповідаємо на запитання підписувачів у нашій групі Фейсбук. Якщо ви є користувачем Фейсбук, задайте питання, використовуючи посилання нижче. Якщо ви не не є користувачем Фейсбук, ви маєте бути зареєстрованим користувачем нашого сайту, щоб мати змогу задати питання.

Це повністю безкоштовно!

 

Задати питання у Фейсбук:

тисніть на іконку:

ico.facebook

Ми відповідаємо на запитання у Фейсбук протягом кількох годин (у робочі дні).

Увійти або зареєструватися, щоб задати питання

 

Онлайн консультацію провів

But

Станіслав Бут

Сертифікований міжнародний професійний бухгалтер (CIPA)

Дійсний член Федерації професійних бухгалтерів та аудиторів України

Матеріали сайту є об'єктом правового захисту відповідно до Закону про авторське право в цифрову епоху (Digital Millennium Copyright Act)

Використання матеріалів сайту дозволено виключно за наявності активного посилання на оригінал.

Вгору