info@firstconsulting.com.ua

skype12 firstconsulting.com.ua

+38 067 614 05 75

+38 050 450 10 28 



Відкрита онлайн консультація (Червень – Серпень 2019)

Податки, бухгалтерський облік, господарське право

Теми консультації:

Розрахунок відпускних

Визначення видів діяльності за КВЕД

Спрощена система оподаткування

Вибір системи оподаткування

 

 

1. Я ФОП 2 групи, спрощена система, з двома працівниками. Все веду сама, але підходить час відпустки, а я знаю тільки що належить 24 дня через рік. Допоможіть будь ласка. Читала багато, але якщо ти не бухгалтер або кадровик, то це темний ліс. Перший працівник приступив до роботи 19.10.2018. Перша відпустка з 18.10.2019 24 календарних дні. Зарплата за всіма звітами мінімальна: у 2018 р 3723 грн., у 2019 р 4173 грн. Як це все розрахувати: скільки відпускних, як здавати звіт, відпустка торкнеться двох місяців?

Розрахунок відпускних виглядатиме наступним чином: загальна сума заробітку за попередні 12 повних відпрацьованих місяців ділиться на кількість календарних днів у цих місяцях за вирахуванням святкових та неробочих днів. Знайдену таким чином сума середньоденного заробітку необхідно помножити на кількість календарних днів відпустки. У розрахунку календарних днів відпустки не враховуються святкові та неробочі днів, які припадають на період відпустки.
Відпускні мають бути виплачені не пізніше трьох днів до початку відпустки.
У вашому випадку, оскільки працівник на день розрахунку відпускних відпрацював лише 11 місяців (з листопада 2018 по вересень 2019), розрахунок буде здійснюватися виходячи з заробітку за 11 місяців:

 

Місяць

Кількість календарних днів

Святкові та неробочі дні

Днів у розрахунку

Загальний заробіток

Середньоденний заробіток

Листопад 2018 р.

30

 

30

3723

 

Грудень 2018 р.

31

 

31

3723

 

Січень 2019 р.

31

2

29

4173

 

Лютий 2019 р.

28

 

28

4173

 

Березень 2019 р.

31

1

30

4173

 

Квітень 2019 р.

30

1

29

4173

 

Травень 2019 р.

31

2

29

4173

 

Червень 2019 р.

30

2

28

4173

 

Липень 2019 р.

31

 

31

4173

 

Серпень 2019 р.

31

1

30

4173

 

Вересень 2019 р.

30

 

30

4173

 

Загалом

334

9

325

45003

138.47

Загальна сума відпускних = 138.47 х 24 = 3323.28 грн.

У звіті з ЄСВ за жовтень загальну суму нарахованих відпускних необхідно розподілити на два місяці пропорційно до днів відпустки, та показати окремими рядками:

Місяць

Кількість календарних днів відпустки

Сума відпускних

Жовтень 2019 р.

14

1938.58

Листопад 2019 р.

10

1384.70

2. Планую розпочати діяльність як перекладач, копірайтер та онлайн викладач. Який КВЕД обрати, щоб офіційно зареєструвати свою діяльність? Прибуток, що очікується, 15-20 тис грн. на місяць. Без найманих працівників. Чи потрібна ліцензія для таких освітніх послуг?

Вам необхідно зареєструвати КВЕД 74.30 Надання послуг перекладу та 74.90 Інша професійна, наукова та технічна діяльність, н.в.і.у.
Залежно від напрямку освітніх послуг, необхідно обрати один з наступних кодів: 85.51 Освіта у сфері спорту та відпочинку, 85.52 Освіта у сфері культури, 85.59 Інші види освіти, н.в.і.у.
Господарська діяльність в освітній сфері регулюється Законами України «Про ліцензування видів господарської діяльності», «Про освіту», «Про професійну (професійно-технічну) освіту». Відповідно до пункту 6 частини 1 статті 7 Закону «Про ліцензування видів господарської діяльності», освітня діяльність підлягає ліцензуванню, з урахуванням особливостей, визначених спеціальними законами у сфері освіти.
Отже, ліцензуванню підлягають не будь-які послуги у сфері освіти, а лише визначені відповідними законами. Щоб відповісти на питання про необхідність отримання ліцензії, необхідно знати, які саме освітні послуги Ви плануєте надавати.

 

3. Для моєї діяльності потрібно реєструвати кілька кодів КВЕД. Скільки пунктів можна реєструвати, і чи буде залежати величина податків від кількості обраних кодів КВЕД?

Кількість видів економічної діяльності, які може здійснювати суб’єкт підприємництва, не обмежена. Ставки податку залежать від обраної системи оподаткування. У випадку спрощеної системи оподаткування існують обмеження щодо видів діяльності, які може здійснювати суб’єкт підприємницької діяльності. Загальні обмеження встановлені пунктом 291.5 Податкового кодексу України (ПКУ). Перелік видів діяльності, які можуть здійснювати платники єдиного податку 1 та 2 груп, додатково обмежений пунктами 291.4 та 291.7 ПКУ.
Ставки єдиного податку для платників 1 та 2 груп встановлюються органами місцевими самоврядування в залежності від виду (видів) господарської діяльності.

 

4. Я є фізичною особою – підприємцем третьої групи єдиного податку з 5% податковою ставкою без найманих працівників. Часто відправляю документи «Новою Поштою», чи можу я відправляти документи при використанні їх сервісу, оплачуючи послугу зі свого розрахункового рахунку і ставити цю послугу як свої витрати? І що ще може ставити собі на витрати третя група 5%?

Ви маєте право сплачувати будь-які витрати, пов’язані з господарською діяльністю, зі свого банківського рахунку, але не маєте права при цьому зменшувати базу оподаткування. Відповідно до п.292.1 Податкового кодексу України (ПКУ), доходом платника єдиного податку – фізичної особи є дохід, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, крім пасивних доходів.
Відповідно до п.293.3 ПКУ, відсоткова ставка єдиного податку для платників третьої групи встановлюється у розмірі 5 відсотків доходу у разі включення податку на додану вартість до складу єдиного податку.
Таким чином, зменшення бази оподаткування єдиним податком на суму понесених витрат законодавством не передбачене.

 

5. Підкажіть, будь ласка, чи має право ФОП на 2 групі займатися продажем власних картин (здебільшого це портрети людей)? У витягу з реєстру платників єдиного податку ФОП є КВЕД 90.03 «Індивідуальна мистецька діяльність». Чи не підпадає даний вид під п.п. 291.5.1 ПКУ (в пункті 9)? І якщо даний КВЕД дозволяє бути на єдиному податку, то при продажі картин за кордон (це можуть бути як приватні покупці, так і галереї) чи потрібно переходити на 3 групу ФОП?

Відповідно до роз’яснення, що міститься у Загальнодоступному інформаційно-довідковому ресурсі ДФС у категорії 107.12, відповідно до п. 210.2 Податкового кодексу України (ПКУ), який визначає спеціальний режим оподаткування податком на додану вартість діяльності щодо виробів мистецтва, предметів колекціонування або антикваріату, під поняттям «вироби мистецтва, предмети колекціонування або антикваріату» розуміються товари, що належать до товарних позицій за кодами 9701 - 9706 згідно з УКТ ЗЕД. Оскільки інші розділи ПКУ не містять визначення поняття «вироби мистецтва, предмети колекціонування або антикваріату», то для застосуванням норм ст. 291 ПКУ використовується поняття, наведене у п. 210.2 ПКУ.
Таким чином, до предметів мистецтва належать: Картини, малюнки та пастелі, повністю виконані вручну, за винятком малюнків товарної позиції 4906 та інших готових виробів, розмальованих або декорованих вручну; колажі та аналогічні декоративні зображення: 9701 10 00 00 - картини, малюнки та пастелі, 9701 90 00 00 – інші, 9702 00 00 00 Оригінали гравюр, естампів та літографій, 9703 00 00 00 Оригінали скульптур і статуеток з будь-якого матеріалу.
Разом з тим, зі змісту п.291.5 ПКУ не зрозуміло, що саме мається на увазі під діяльністю з продажу предметів мистецтва. Ми вважаємо, що у разу продажу самостійно виготовлених предметів мистецтва основним змістом виду діяльності є саме процес виготовлення виробів, а не їх продажу, тому таку діяльність не можна класифікувати як «діяльність з продажу», яка б мала бути класифікована за розділом КВЕД 47 «Роздрібна торгівля, крім торгівлі автотранспортними засобами та мотоциклами». В той же час, термін «продаж» є більш широким за своїм змістом ніж «торгівля», і може охоплювати також продаж самостійно виготовлених виробів. Оскільки норми чинного законодавства припускають множинне їх трактування, пропонуємо Вам звернутися до податкового органу для отримання індивідуальної податкової консультації з цього питання.
Також необхідно звернути увагу на те, що клас КВЕД 90.03 Індивідуальна мистецька діяльність передбачає не лише виготовлення творів мистецтва з метою їх подальшого продажу, але й послуги із створення таких творів, які класифікуються у Державному класифікаторі продукції та послуг ДК 016:2010 у класі 90.03 «Творчість мистецька» як послуги (90.03.11-00.00 Послуги, надавані письменниками, композиторами, скульпторами та іншими митцями, крім артистів-виконавців). Отже послуги з виготовлення предметів мистецтва на замовлення не підпадатимуть під визначення «продажу предметів мистецтва». В той же час, такі послуги відсутні у переліку послуг, встановленому пунктом 291.7 ПКУ, які можуть надаватися платниками єдиного податку 2 групи. Тобто, у разі виготовлення предметів мистецтва на замовлення можливе застосування виключно 3 групи єдиного податку.
Що стосується продажу картин за кордон як товарів, які класифікуються за кодами УКТ ЗЕД 9701 10 00 00 - картини, малюнки та пастелі, то ПКУ не містить обмежень щодо суб’єктного складу покупців (на відміну від надання послуг). Тому така діяльність може здійснюватися на тих же підставах, що й продаж картин в Україні.

 

6. Планую в Україні відкрити невелику IT компанію (ТОВ) з директором і засновником в одній особі (резидент), штат працівників буде до 5 осіб (всі ФОП єдинники 3-ї групи). Працювати компанія буде на європейських замовників, практично весь дохід буде йти на оплату зарплат, оренду офісу та придбання обладнання. Яку систему оподаткування порадите вибрати з метою мінімізації податків і вартості (простоти) бухгалтерського обслуговування?

Виходячи з того, що більша частина доходу піде на оплату витрат, з точки зору зменшення податкових платежів доцільно обрати загальну систему оподаткування (сплата податку на прибуток). В той же час, облік та звітність компанії – платника податку на прибуток будуть складнішими за облік компанії – платника єдиного податку.
Додаткові рекомендації щодо вибору системи оподаткування наведені у статті.
Зробити індивідуальний прогнозний розрахунок суми податків можна на умовах індивідуальної платної консультації.

 

 

Бажаєте отримати безкоштовну консультацію від професіоналів?

Ми регулярно відповідаємо на запитання підписувачів у нашій групі Фейсбук. Якщо ви є користувачем Фейсбук, задайте питання, використовуючи посилання нижче. Якщо ви не не є користувачем Фейсбук, ви маєте бути зареєстрованим користувачем нашого сайту, щоб мати змогу задати питання.

Це повністю безкоштовно!

 

Задати питання у Фейсбук:

тисніть на іконку:

ico.facebook

Ми відповідаємо на запитання у Фейсбук протягом кількох годин (у робочі дні).

Увійти або зареєструватися, щоб задати питання

 

Онлайн консультацію провів

But

Станіслав Бут

Сертифікований міжнародний професійний бухгалтер (CIPA)

Дійсний член Федерації професійних бухгалтерів та аудиторів України

Матеріали сайту є об'єктом правового захисту відповідно до Закону про авторське право в цифрову епоху (Digital Millennium Copyright Act)

Використання матеріалів сайту дозволено виключно за наявності активного посилання на оригінал.

Вгору