info@firstconsulting.com.ua

skype12 firstconsulting.com.uaЗміни в СЕА ПДВ. Що змінилось для сільгоспвиробників

12 серпня 2015

29 липня набрав чинності Закон «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення адміністрування податку на додану вартість», який був прийнятий Парламентом 16.07.2015 р.
Раніше ми вже аналізували прийнятий закон з точки зору практичних наслідків для бізнесу.
Сьогодні ми продовжимо тему і розповімо, які зміни в податковому законодавстві торкнуться сільгоспвиробників, що використовують спеціальний режим оподаткування.

Як відомо, протягом тривалого часу діє норма податкового законодавства, відповідно до якої сільгоспвиробники, що відповідають критеріям, визначеним у статті 209 Податкового кодексу, при постачанні сільськогосподарської продукції, не сплачують нарахований ПДВ до бюджету, а залишають його у своєму розпорядженні для придбання товарів та послуг, пов’язаних з веденням сільського господарства. Аналогічний порядок діє у галузях лісового господарства та рибальства. Для простоти ми надалі користуватимемося термінами «сільгоспвиробник» та «сільське господарство».


Такі сільгоспвиробники складають дві податкові декларації з ПДВ:

  • декларацію платника ПДВ, що використовує спеціальний режим оподаткування (назвемо її декларацією сільгосппідприємства), та
  • звичайну податкову декларацію.


У декларації сільгосппідприємства зазначаються операції продажу та придбання, пов’язані з виробництвом та реалізацією сільськогосподарської продукції, а у звичайній податковій декларації – всі інші операції.

Сума податку до сплати, зазначена у звичайній податковій декларації, перераховується до бюджету, а сума ПДВ з декларації сільгосппідприємства – на спеціальний банківський рахунок сільгоспвиробника. В подальшому кошти на спеціальному банківському рахунку підприємство може використовувати для оплати за товари та послуги для своєї основної діяльності.

З початком функціонування в штатному режимі системи електронного адміністрування ПДВ (з 1 липня 2015 року), багато підприємств наштовхнулися на проблему вимивання з обороту обігових коштів. Адже кошти на рахунку у СЕА ПДВ заморожувалися на досить тривалий час. Наприклад, якщо сільгоспвиробник перерахував кошти на рахунок в СЕА ПДВ 1 липня з метою реєстрації «сільгоспної» податкової накладної, то використати їх за призначенням він зміг би не раніше ніж в період з 21 по 31 серпня, коли ці кошти мали б повернутись на його спеціальний рахунок, на підставі поданої податкової декларації сільгосппідприємства.


Ситуація повністю змінилася з набранням чинності 29 липня 2015 року змін до Податкового кодексу.
Тепер кожне підприємство – сільгоспвиробник, що використовує спеціальний режим оподаткування, матиме два рахунки у системі електронного адміністрування ПДВ:

  • звичайний, призначений для накопичення сум ПДВ за несільськогосподарськими операціями та їх подальшого перерахування до бюджету,
  • додатковий, призначений виключно для перерахування сум податкового зобов’язання за реалізовану сільськогосподарську продукцію та послуги.

При цьому схема роботи виглядатиме наступним чином.
Ліміт реєстрації податкових накладних (рядок 2 Витягу), розраховується за формулою, наведеною у пункті 200(1).3 Податкового кодексу, з урахуванням сум поповнення грошовими коштами обох рахунків в системі електронного адміністрування – як звичайного, так і додаткового.
В разі необхідності, поповнення рахунку грошовими коштами для реєстрації податкової накладної на реалізовану сільгосппродукцію або послуги, що підпадають під дію спеціального режиму, підприємство перераховує кошти зі свого поточного рахунку на додатковий рахунок у СЕА ПДВ. В той же день ці кошти, у автоматичному режимі, повертаються йому, але вже на спеціальний банківський рахунок.

Кошти, які підприємство перераховує на звичайний рахунок у СЕА ПДВ, залишаються на ньому та використовуються для сплати ПДВ до бюджету за звичайною податковою декларацією.

У Витягу з рахунку в системі електронного адміністрування, зазначаються суми ПДВ за всіма виданими та отриманими податковими накладними – як пов’язаними з основною діяльністю сільгоспвиробника, що підпадає під дію спеціального режиму оподаткування, так і за іншими операціями.


Дещо незрозумілою поки що виглядає норма пункту 209.2 Податкового кодексу про те, що сільгоспвиробники повинні забезпечити перерахування на додаткові рахунки у СЕА ПДВ суми коштів, достатніх для перерахування ПДВ на їхні ж банківські спецрахунки на підставі податкової декларації сільгосппідприємства. Адже вони, скоріше за все, вже внесли ці кошти на додатковий рахунок у СЕА ПДВ, коли реєстрували «сільськогосподарські» податкові накладні. Невже вони повинні сплачувати суму ПДВ двічі?
На нашу думку, цю норму треба розуміти таким чином, що сільгосппідприємство має перерахувати на спеціальний банківський рахунок (транзитом через додатковий рахунок у системі електронного адміністрування) лише ту частину суми ПДВ до сплати, яка раніше не була сплачена під час реєстрації податкових накладних. Така ситуація, приміром, може виникнути, якщо підприємство використало для реєстрації «сільгоспних» податкових накладних суму збільшення ліміту реєстрації у розмірі середньомісячної суми ПДВ, сплаченого до бюджету за попередні 12 місяців. Тобто, коли під час реєстрації «сільгоспних» податкових накладних воно не перераховувало живі кошти на рахунок у СЕА ПДВ. Яким чином це виглядатиме не практиці, і як фіскальна служба контролюватиме відповідність перерахованих коштів задекларованим податковим зобов’язанням? Очікуємо роз’яснень від фіскальної служби.

 

Сподобалась стаття?    Тисніть червону кнопку, та отримуйте сповіщення про нові публікації на нашому сайті.

 

Думка експерта

Внесені до Податкового кодексу зміни, безумовно, полегшать податковий тиск на сільгоспвиробників. Адже дозволять їм не заморожувати на рахунках у системі електронного адміністрування ПДВ кошти, необхідні для придбання паливно-мастильних матеріалів, послуг зі збирання, транспортування та зберігання врожаю, та інших необхідних ресурсів. Важливо, що ці зміни відбулися саме зараз, в сезон проведення сільськогосподарських робіт. В останній момент Парламент вирішив не скасовувати з 1 січня 2016 року спеціальний режим оподаткування сільгоспвиробників, та продовжити його дію до кінця2017 року. Натомість, на той самий строк подовжено звільнення від ПДВ експорту зернових, внаслідок чого сільгоспвиробники та зернотрейдери не отримують відшкодування ПДВ при експорті. Але рано чи пізно спеціальний режим оподаткування у сфері сільського господарства, лісництва та рибальства все ж таки буде скасовано. І не виключено, що це відбудеться раніше кінця 2017 року, адже це є однією з умов МВФ для надання Україні фінансової підтримки. Отже, вже сьогодні сільгосппідприємствам треба готуватися до роботи за загальними правилами оподаткування та відповідним чином оптимізувати свої доходи та витрати.

Станіслав Бут
Сертифікований міжнародний професійний бухгалтер (CIPA)

 

 

 

Залишились питання? Ви хочете приймати участь у відкритих безкоштовних онлайн консультаціях? Дивіться анонс та приєднуйтесь до спілкування!

open consultation s link

 

Матеріали сайту є об'єктом правового захисту відповідно до Закону про авторське право в цифрову епоху (Digital Millennium Copyright Act)

Використання матеріалів сайту дозволено виключно за наявності активного посилання на оригінал.

Вгору