info@firstconsulting.com.ua

skype12 firstconsulting.com.uaЯк уникнути блокування податкових накладних

28 липня 2017

8 практичних порад

Ця стаття доступна також на російській

 

З 1 липня 2017 року почав застосовуватися порядок зупинення реєстрації податкових накладних, встановлений статтею 201-1 Податкового Кодексу. Як повідомляє Державна фіскальна служба, станом на 26.07.2017 зупинена реєстрація 132 тисяч податкових накладних на суму 1,8 млрд. грн. Як показує практика останніх днів, розблокування заблокованої податкової накладної – справа не з легких. Що треба знати платнику податку, щоб зменшити ризик блокування? Нижче ми наводимо декілька практичних порад.

Необхідно пам’ятати, що моніторинг та блокування податкових накладних здійснюються в автоматичному режимі. Тому навіть незначне відхилення показників може стати причиною блокування, якщо податкова накладна відповідатиме визначеним Мінфіном критеріям. Але вірно й протилежне – іноді достатньо вжити порівняно простих заходів для зміни показників, які впливають на виконання визначених критеріїв, щоб уникнути блокування.

1. Перевірте свого керівника

Якщо сума постачання платника податків не перевищує 500 тис. грн. на місяць, то складені ним податкові накладні не підлягають моніторингу. Але з цього правила є виключення.

У Мінфіні вважають, що якщо керівник компанії – платника податків займає цю посаду у декількох компаніях одночасно, то це збільшує ймовірність того, що платник податків здійснює «фіктивну» діяльність. Тому, якщо ви невелика компанія, обов’язково пересвідчіться, що ваш директор керує не більше ніж двома іншими компаніями.

Зробити це можна на сайті Мінюсту за допомогою платного витягу з ЄДРПОУ про юридичну особу за даними керівника (за ПІБ або за індивідуальним податковим номером).

2. Слідкуйте за «податковим навантаженням»

Якщо загальна сума всіх сплачених податків (включаючи ЄСВ, але не враховуючи платежі при розмитненні товарів) за останні 12 місяців більше 5 відсотків від суми постачання за цей період оподатковуваних товарів та послуг на території України, податкові накладні такого платника податків не підлягають моніторингу.

Припустимо, що компанія сплачує до бюджету лише ПДВ (наприклад, має мінімум найманих працівників, за яких сплачує ЄСВ та податок на доходи, та має незначний оподатковуваний прибуток, або не має прибутку взагалі). Тоді мінімальна націнка при продажу товарів (продукції), що оподатковуються за ставкою ПДВ 20 відсотків, має становити 33 відсотки до ціни придбання. Як правило, цю умову нескладно виконати компаніям-виробникам, а от для оптової торгівлі це майже неможливо. Тому доцільно відслідковувати загальну суму податків, які ваша компанія сплатила до бюджету за останні 12 місяців. Якщо, скажімо вона складає 4,5% від суми поставки, може бути доцільніше заплатити відносно невелику суму податків «авансом», аби вийти на 5%, ніж ризикувати можливістю блокування податкових накладних.

3. Уникайте «прогонок»

Трапляється, що компанії беруть участь у транзитних операціях з перепродажу товарів з мінімальною маржею (1-2 відсотки).

Візьміть до уваги, що такі операції збільшують обсяг постачання, не збільшуючи суттєво суму сплачених податків, а отже показник «податкового навантаження» у підсумку зменшується. В свою чергу, це збільшує ризик блокування податкових накладних.

Якщо ваша компанія здійснює функції посередника у торгівлі за невеликий відсоток винагороди, замість угод купівлі-продажу доцільно укладати агентські угоди.

4. Уникайте різких коливань

Якщо сума податкових накладних за поточний місяць перевищує максимальну місячну суму зареєстрованих податкових накладних за останні 12 місяців на 30 та більше відсотків, податкові накладні компанії можуть стати об’єктом моніторингу, навіть незважаючи на високий показник «податкового навантаження».

Тому, якщо ваш обсяг оподатковуваних операцій перевищує 500 тис. грн. на місяць, намагайтеся уникати різких «стрибків», розподіляючи податкові зобов’язання між різними місяцями.

Наприклад, максимальна сума зареєстрованих за останні 12 місяців податкових накладних становить 1 млн. грн. за місяць, а у поточному місяці ваш обсяг продажів склав 1,6 млн. грн. Для того, щоб зменшити ризик блокування, розбийте цю суму на 2 частини: податкові накладні на 1299 тис. грн. зареєструйте у поточному місяці, а решту – у наступному. Майте на увазі, що у наступному місяці 30-відсотковий «ліміт» перевищення буде вже розраховуватися не від суми 1 млн. грн., а від суми поточного місяця, тобто 1,299 млн. грн.

5. Слідкуйте за «податковими залишками» товарів

Для автоматичного моніторингу система використовує залишок вартості товарів, розрахований за даними зареєстрованих у Єдиному реєстрі податкових накладних, наростаючим підсумком, починаючи з 1 січня 2017 року.

Залишок розраховується відніманням обсягу постачання реалізованого товару, зазначеного у виданих та зареєстрованих податкових накладних, від обсягу постачання придбаного товару за даними отриманих податкових накладних та ввізних митних декларацій. Залишок товарів розраховується окремо за кожним кодом УКТ ЗЕД.

Якщо вартість товару у поданій для реєстрації податковій накладній перевищує розрахований залишок більше ніж на 50 відсотків, то така податкова накладна ймовірно буде заблокована.

Зверніть увагу – «податковий залишок» не враховує товари, придбані у неплатників ПДВ (наприклад у фізичних осіб – підприємців – платників єдиного податку).

6. Слідкуйте за кодами товарів

В окремих випадках податкова накладна, в якій вартість товарів значно перевищує «податковий залишок», все ж може успішно пройти через фільтр автоматизованого моніторингу. Це можливо в тому випадку, коли товари з «групи ризику», перелік яких визначений Наказом ДФС від 30.06.17 р. № 461, складають менше як 75 відсотків вартості «податкового залишку».

Якщо ж так сталося, що основу ваших товарних позицій складають саме товари з «групи ризику», можна спробувати «розбавити» їх придбавши у платників податків інші, «неконтрольовані» товарні позиції.

7. Переконайтеся у наявності ліцензії

Якщо ви займаєтеся виробництвом або оптовою торгівлею спиртом, алкогольними напоями (в т.ч. пивом), тютюновими виробами, переконайтеся у наявності у вас дійсної ліцензії на відповідний вид діяльності. Відсутність ліцензії є підставою для блокування податкової накладної.

8. Заздалегідь подайте «Таблицю даних платника податку»

Відповідно по наказу Мінфіну, платник податків має право подати інформацію у ДФС щодо здійснюваних видів економічної діяльності, кодів товарів за УКТ ЗЕД, які регулярно постачаються, виготовляються та придбаваються платником податку (так звана «Таблиця даних платника податку»). Але лише в тому разі, коли податкова накладна вже заблокована. Якщо відповідна інформація не була подана до ДФС у перехідний період до 1 липня 2017 року, надати її заздалегідь не вийде.

Але можна спробувати обійти систему та обійтися малою кров’ю.

Складіть та надішліть на реєстрацію до ЄРПН податкову накладну на невеличку суму, але з таким розрахунком, щоб вона була гарантовано заблокована автоматичною системою моніторингу. Після отримання квитанції з повідомленням про зупинення реєстрації надішліть до ДФС «таблицю даних платника податку» із зазначенням усіх необхідних кодів товарів, разом з підтверджуючими документами про придбання та продаж. Після розблокування податкової накладної ці дані потраплять до системи моніторингу, та будуть автоматично враховуватися під час перевірки наступних податкових накладних.

 

Якщо у вас виникли питання, ви можете задати їх нам у безкоштовній онлайн-консультації у нашій групі Фейсбук

 

Бажаєте отримати безкоштовну консультацію від професіоналів?

Ми регулярно відповідаємо на запитання підписувачів у нашій групі Фейсбук. Якщо ви є користувачем Фейсбук, задайте питання, використовуючи посилання нижче. Якщо ви не не є користувачем Фейсбук, ви маєте бути зареєстрованим користувачем нашого сайту, щоб мати змогу задати питання.

Це повністю безкоштовно!

 

Задати питання у Фейсбук:

тисніть на іконку:

ico.facebook

Ми відповідаємо на запитання у Фейсбук протягом кількох годин (у робочі дні).

Увійти або зареєструватися, щоб задати питання

 

Матеріали сайту є об'єктом правового захисту відповідно до Закону про авторське право в цифрову епоху (Digital Millennium Copyright Act)

Використання матеріалів сайту дозволено виключно за наявності активного посилання на оригінал.

Вгору