info@firstconsulting.com.ua

skype12 firstconsulting.com.uaАутстафінг чи аутсорсинг?

26 грудня 2016

Як вижити підприємцю в умовах фіскального пресу

За тиждень відбудеться двократне збільшення мінімальної заробітної плати, яку уряд заклав у Закон про державний бюджет на 2017 рік. Для малого бізнесу це означає двократне збільшення податкового навантаження на фонд заробітної плати.

Багато малих підприємств та фізичних осіб – підприємців були економічно не готові до таких різких змін законодавства, а отже були поставлені рішенням уряду та Парламенту на межу виживання.

Чи існують законні методи, які дозволяють обійти «мінімалку» у 3200 грн., тим самим зменшити податкове навантаження на бізнес?

Ось кілька порад.

 

Эта статья доступна также на русском.

 

Неповний робочий день

Переведення працівників (на папері) на роботу за неповним робочим днем, на перший погляд, дозволяє платити заробітну плату нижче за мінімальну, а отже зменшити податкові відрахування.

Але цей шлях є занадто очевидним, щоб уряд не спробував перекрити його. Насправді, законодавці передбачили, що навіть у разі, коли працівник відпрацював неповну норму робочого часу, і йому нарахована за цей час заробітна плата, нижча за мінімальний розмір, відрахування єдиного соціального внеску (ЄСВ) все одно має відбуватися, виходячи з розміру мінімальної заробітної плати. А отже багато зекономити таким чином не вдасться.

Робота за договорами цивільно-правового характеру

Відмінність роботи за угодами цивільно-правового характеру від найму працівників на штатну посаду полягає у тому, що на ці угоди не розповсюджується дія законодавства про працю, а отже й мінімальний розмір оплати за угодами ЦПХ законодавчо не обмежений.

Таким чином, підприємство або підприємець мають змогу платити працівникам лише за фактично виконану роботу, та при цьому сплачувати податки лише з тієї суми, яка зазначена в угоді або в акті приймання виконаних робіт. А ця сума може бути будь-якою, в тому числі меншою за розмір мінімальної заробітної плати.

Але використання угод ЦПХ для зменшення податкового навантаження потребує врахування деяких особливостей.

По-перше, переведення працівника на роботу за угодою ЦПХ означатиме його звільнення з займаної штатної посади. А отже у більшості випадків може бути здійснено лише за його заявою.

По-друге, будь-яка робота не може бути предметом угоди ЦПХ, а лише та, яка може бути фізично виміряна або мати інші об’єктивні критерії виконання. Наприклад, можна укласти договір ЦПХ з бухгалтером, обов’язки якого полягатимуть в обробці певної кількості документів, або у складанні щомісячних звітів. Але навряд чи цей варіант підійде для працівників, робота яких полягає у виконанні невизначеного кола завдань протягом визначеного часу. До таких позицій належать, наприклад, охоронці, секретарі, оператори обладнання.

По-третє, оформлення результатів надання послуг, виконання робіт за угодами цивільно-правового характеру потребує регулярного складання відповідних документів (актів виконаних робіт) із зазначенням конкретних обсягів робіт та суми до сплати.

Аутстафінг

Аутстафінг – це нова для нас форма використання найманої робочої сили. Але вона є досить поширеною у розвинених країнах.

Фактично це оренда певної кількості персоналу, або офіційною мовою послуги з надання персоналу. Ці послуги надають аутстафінгові компанії, які мають у своєму штаті персонал необхідної професії та кваліфікації. Але фактично цей персонал працює у замовника послуги.

У чому ж перевага такої форми?

В тому, що замовник сплачує за роботу найнятого персоналу не заробітну плату, а звичайну плату за договором надання послуг. А отже на її розмір обмеження мінімального розміру заробітної плати, встановлені законодавством, не розповсюджуються. В свою чергу, аутстафінгова компанія виплачує працівникам, що знаходяться з нею у трудових відносинах, заробітну плату на рівні мінімальної, або вище. Але за рахунок того, що послуги персоналу розподіляються між кількома замовниками, для кожного з них фінансовий тягар, пов'язаний із сплатою податків з заробітної плати, буде нижчим, ніж якщо замовник наймав би працівників самостійно. А якщо аутстафінгова компанія до того ж зареєстрована за кордоном, то на її працівників не буде поширюватися дія КЗпП, навіть якщо фактично вони працюють на території України.

На відміну від виконання роботи за угодами цивільно-правового характеру, аутстафінгові договори можуть укладатися на виконання персоналом будь-яких обов’язків, оскільки замовником послуги оплачуються не конкретні результати роботи, а час роботи наданого персоналу.

Мінус аутстафінгової форми в тому, що замовник не має можливості відбирати персонал та контролювати ступінь його компетентності, а отже вимушений покладатися на якість роботи з персоналом аутстафінгової компанії. Тому аутстафінг доцільно використовувати при виконанні порівняно малокваліфікованих видів роботи (прибирання, охорона, тощо). Хоча можливий, і на практиці використовується варіант, коли компанія сама підбирає собі персонал, але оформляє його через аутстафінгову компанію.

Розглядаючи можливість використання аутстафінгової форми, необхідно мати на увазі, такі юридичні аспекти та приховані ризики:

По-перше, відповідно до Статті 39 Закону «Про зайнятість населення», компанія, що надає послуги з надання персоналу іншому роботодавцеві (аутстафер) повинна мати дозвіл на цю діяльність, виданий Держпраці та має бути внесена до Переліку суб’єктів господарювання, які надають відповідні послуги.

По-друге, Стаття 39 Закону «Про зайнятість населення» забороняє залучати персонал на умовах аутстафінгу для виконання робіт за основними виробничими професіями, а також надавати персонал роботодавцям, які протягом року скорочували чисельність працівників. Хоча прямих юридичних наслідків для роботодавців, які порушують цю норму, закон не передбачає, але у разі, якщо виявиться, що аутстафінгова компанія надала замовнику персонал, який раніше працював у того ж замовника на умовах трудового договору, це може бути підставою для визнання у судовому порядку договору недійсним на підставі Статей 234 та 235 Цивільного кодексу (як фіктивний або удаваний правочин). В цьому випадку замовник буде змушений сплатити ЄСВ з оплати праці персоналу та штрафні санкції.

Аутсорсинг

Якщо аутстафінг – це виконання роботи всередині компанії за допомогою стороннього персоналу, то аутсорсинг – це навпаки, передача деяких функцій, які раніше виконувалися штатним персоналом, цілком «за межі компанії» для виконання зовнішнім підрядником.

Так само, як і у випадку аутстафінгу, надання аутсорсингових послуг не підпадає під обмеження, які стосуються мінімального розміру заробітної плати. А отже замовник має змогу економити як на самій заробітній платі працівників, так і на податках з неї.

Аутсорсингові компанії спеціалізуються на певному виді послуг, який потребує спеціальних знань та навичок, тому мають більш кваліфікований персонал та вищу компетентність у цій сфері, ніж пересічний штатний персонал, який зайнятий тією ж самою роботою. А отже, вони мають змогу виконувати ту ж саму роботу більш кваліфіковано та з більш високою продуктивністю.

На відміну від договорів аутстафінгу, де замовник сплачує за людино-години, за договорами аутсорсингу він сплачує за конкретні обумовлені угодою результати. Тому передавати на аутсорсинг слід в першу чергу такі завдання, виконання яких потребує більш високої кваліфікації, та які не є основними з точки зору бізнесу компанії. До таких завдань можуть належати ведення обліку (аутсорсинг бухгалтерського обліку), підбір та навчання персоналу, комплексне забезпечення безпеки, комерційна розвідка тощо.

Резюме

На сьогодні український малий бізнес поставлено в досить жорсткі умови виживання. Проте, все ж є можливість оптимізувати витрати законним шляхом. Договори ЦПХ, аутстафінг та аутсорсинг лише здаються незнайомими та новими термінами. За договором ЦПХ фрілансер може розробити вам сайт. Аутстафінгова компанія може надати персонал для підтримання чистоти в торговельному залі. Аутсорсингова компанія - професійно супроводжувати вашу невеличку комп'ютерну мережу, управляти рекламними кампаніями або вести бухгалтерський облік.

За багатьма параметрами - рівнем кваліфікації, витратами, оптимальністю завантаженості персоналу, це вигідно як для замовника, так і для виконавця, а для персоналу це чудова можливість отримати унікальний інтенсивний досвід без зміни робочого місця.

 

Якщо у вас виникли питання, ви можете задати їх нам у безкоштовній онлайн-консультації у нашій групі Фейсбук

 

Бажаєте отримати безкоштовну консультацію від професіоналів?

Ми регулярно відповідаємо на запитання підписувачів у нашій групі Фейсбук. Якщо ви є користувачем Фейсбук, задайте питання, використовуючи посилання нижче. Якщо ви не не є користувачем Фейсбук, ви маєте бути зареєстрованим користувачем нашого сайту, щоб мати змогу задати питання.

Це повністю безкоштовно!

 

Задати питання у Фейсбук:

тисніть на іконку:

ico.facebook

Ми відповідаємо на запитання у Фейсбук протягом кількох годин (у робочі дні).

Увійти або зареєструватися, щоб задати питання

 

Матеріали сайту є об'єктом правового захисту відповідно до Закону про авторське право в цифрову епоху (Digital Millennium Copyright Act)

Використання матеріалів сайту дозволено виключно за наявності активного посилання на оригінал.

Вгору